Benzoic acid esters
- (2)
- (17)
- (4)
- (13)
- (1)
- (41)
- (4)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (74)
- (6)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (47)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (34)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (18)
- (32)
- (6)
- (22)
- (14)
- (5)
- (5)
- (6)
- (23)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (16)
- (14)
- (1)
- (11)
- (1)
- (29)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (5)
- (1)
- (4)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (26)
- (31)
- (16)
- (3)
- (5)
- (1)
- (17)
- (8)
- (7)
- (11)
- (4)
- (2)
- (24)
- (20)
- (52)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (49)
- (9)
- (2)
- (5)
- (104)
- (28)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (5)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 9-Ethynylphenanthrene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 32870-98-7 |
|---|
Sigma Aldrich 2-Bromo-3-chloro-4-hydroxy-5-methoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 90004-83-4 |
|---|
Sigma Aldrich 2-chloro-pyrimidine-5-sulfonyl chloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 3-(4-Fluorophenyl)azetidine hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Ethyl 4-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 297°C to 298°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | HOC6H4CO2C2H5 |
| CAS | 120-47-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 166.17 |
| MDL Number | MFCD00002353 |
| Synonym | Ethylparaben |
| RTECS Number | DH2190000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H10O3 |
| Melting Point | 114°C to 117°C (lit.) |
Sigma Aldrich Ethyl salicylate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 234°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | 2-(HO)C6H4CO2C2H5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 166.17 |
| Density | 1.131 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 118-61-6 |
| MDL Number | MFCD00002215 |
| Refractive Index | n20/D 1.522 (literature) |
| Synonym | Ethyl 2-hydroxybenzoate |
| RTECS Number | VO3000000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H10O3 |
| EINECS Number | 204-265-5 |
| Melting Point | 1°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-(1-Phenyl-1H-pyrazol-4-yl)benzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Methyl 2,4-dihydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 97% |
|---|---|
| Linear Formula | (HO)2C6H3CO2CH3 |
| CAS | 2150-47-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 168.15 |
| MDL Number | MFCD00002276 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O4 |
| EINECS Number | 218-428-3 |
| Melting Point | 118°C to 121°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Pyrrolidino-1-cyclopentene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Ethyl 3-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 7781-98-8 |
|---|
Sigma Aldrich Butyl 4-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 156°C to 157°C (3.5 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99.0% (GC) |
| Linear Formula | HOC6H4CO2(CH2)3 CH3 |
| CAS | 94-26-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 194.23 |
| MDL Number | MFCD00016478 |
| Synonym | p-Hydroxybenzoic acid n-butyl ester; Butyl paraben; SPF |
| RTECS Number | DH1980000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C11H14O3 |
| EINECS Number | 202-318-7 |
| Melting Point | 67°C to 70°C (lit.), 68°C to 70°C |
Sigma Aldrich Methyl 3-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 280°C to 281°C (709 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | HOC6H4CO2CH3 |
| CAS | 19438-10-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 152.15 |
| MDL Number | MFCD00002295 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
| EINECS Number | 243-071-5 |
| Melting Point | 70°C to 72°C (lit.) |
Sigma Aldrich 3-Hydroxy-4-methoxycarbonylphenylboronic acid pinacol ester
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1073371-99-9 |
|---|
Fisher Science Education™ Methyl Salicylate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
CAS: 119-36-8 Molecular Formula: C8H8O3 Molecular Weight (g/mol): 152.149 InChI Key: OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA-N Synonym: methyl salicylate,wintergreen oil,gaultheria oil,betula oil,teaberry oil,sweet birch oil,oil of wintergreen,analgit,spicewood oil,2-hydroxybenzoic acid methyl ester PubChem CID: 4133 ChEBI: CHEBI:31832 IUPAC Name: methyl 2-hydroxybenzoate SMILES: COC(=O)C1=CC=CC=C1O
| PubChem CID | 4133 |
|---|---|
| CAS | 119-36-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 152.149 |
| ChEBI | CHEBI:31832 |
| SMILES | COC(=O)C1=CC=CC=C1O |
| Synonym | methyl salicylate,wintergreen oil,gaultheria oil,betula oil,teaberry oil,sweet birch oil,oil of wintergreen,analgit,spicewood oil,2-hydroxybenzoic acid methyl ester |
| IUPAC Name | methyl 2-hydroxybenzoate |
| InChI Key | OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences Methyl 4-hydroxybenzoate >=99%, FCC | 99-76-3 | MFCD00002352 | 5KG
Methyl 4-hydroxybenzoate >=99%, FCC | Purity: >=99% | Mol Wt: 152.15 | 99-76-3 | MFCD00002352 | 5KG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More